Profesor UE w Katowicach, członkini Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego
członek SEP, członek Prezydium Polskiego Komitetu Elektrotermii z siedzibą w Warszawie
Szkoły:
Ukończona szkoła średnia: Technikum Hutnicze w Częstochowie, 1967-1972 r., klasa elektryczna, spec. maszyny i aparaty elektryczne.
Ukończone studia wyższe: studia stacjonarne Instytut Elektroenergetyki na prawach Wydziału Politechniki Częstochowskiej, 1972-1977r. spec. „elektrotechnika przemysłowa”, specjalizacja „zautomatyzowany napęd elektryczny”.
Ukończone studia doktoranckie: Moskiewski Instytut Energetyczny (MPEI), Wydział Automatyki i Informatyki, Katedra Podstaw Teoretycznych Elektrotechniki, trzyletnie studia stacjonarne, 1985-1988.
Zatrudnienie:
Od 01.01.1979r. asystent w Zakładzie Elektrotechniki i Metrologii Elektrycznej Politechniki Częstochowskiej
Od 01.06.1989r. adiunkt w Zakładzie Elektrotechniki i Metrologii Elektrycznej Politechniki Częstochowskiej
Od 01.10.1993. kierownik Zakładu Elektrotechnologii w Katedrze Elektrotechniki i Elektrotechnologii Politechniki Częstochowskiej.
Od 01.07.2001. kierownik Samodzielnego Zakładu Elektrotechnologii, Politechniki Częstochowskiej.
Od 01.10.2016. dyrektor Instytut Telekomunikacji i Kompatybilności Elektromagnetycznej.
Od 01.03.2017r. kierownik Katedry Elektrotechniki.
Od 01.07.2001. profesor nadzwyczajny Politechniki Częstochowskiej.
Obrony dysertacji:
Obrona pracy magisterskiej: 1977r. Instytut Elektroenergetyki na Prawach Wydziału Politechniki Częstochowskiej.
Obrona pracy doktorskiej: 1988r. Moskiewski Instytut Energetyczny, Wydział Automatyki i Informatyki.
Obrona pracy habilitacyjnej: 2000r. Moskiewski Instytut Energetyczny.
Aktywność naukowa:
Liczba publikacji naukowych w czasopismach technicznych 318, w czasopismach humanistycznych 11.
Liczba monografii 7.
Liczba zgłoszeń patentowych 17.
Uczestnictwo w konferencjach naukowych 50.
Wyjazdy zagraniczne na staże naukowe i konferencje 12.
Kierownik grantów 4 prace.
Nagrody J.M. Rektora PCz. za osiągnięcia naukowe 11.
Medale i odznaczenia 12.
Aktywność dydaktyczna:
Promotor 102 prac dyplomowych inżynierskich i magisterskich.
Recenzent 133 prac dyplomowych inżynierskich i magisterskich.
Nagrody J.M. Rektora PCz. za osiągnięcia dydaktyczne 3;
Przynależność do organizacji zawodowych: członek SEP, od 28.11.1997r. członek Zarządu Oddziału Katowickiego Polskiego Komitetu Elektrotermii, od 17.04.1998r. członek Prezydium Polskiego Komitetu Elektrotermii z siedzibą w Warszawie
Dziedziny zainteresowań: elektrotechnologia (elektrotermia, spawalnictwo elektryczne i elektrochemia), elektroenergetyka (układy zasilania odbiorników nieliniowych dużej mocy, procesy łączeniowe w aparatach elektrycznych), automatyka przemysłowa
Profesor Politechniki Warszawskiej, członek Stowarzyszenia Elektryków Polskich
Ukończył XIV Liceum Ogólnokształcące im. Stanisława Staszica w Warszawie, absolwent Wydziału Elektrycznego Politechniki Warszawskiej (specjalność: elektroenergetyka). Doktor habilitowany w dyscyplinie Inżynieria Środowiska, Górnictwo i Energetyka w dziedzinie nauk inżynieryjno-technicznych. Od 2022 r. Pracuje na stanowisku profesora Politechniki Warszawskiej w grupie pracowników badawczo-dydaktycznych na Wydziale Mechanicznym Energetyki i Lotnictwa w Instytucie Techniki Cieplnej im. B. Stefanowskiego, Zakładzie Racjonalnego Użytkowania Energii.
Jest autorem i współautorem około 100 publikacji naukowych (artykułów, monografii i referatów konferencyjnych) dotyczących racjonalnego użytkowania energii oraz aktualnej problematyki sieci i systemów elektroenergetycznych, zwłaszcza dotyczących transformacji w kierunku energetyki odnawialnej i rozwiązań prosumenckich. Zainteresowania naukowe: efektywność energetyczna w elektroenergetyce, problematyka użytkowania mocy biernej, zagadnienia związane z funkcjonowaniem inteligentnych sieci elektroenergetycznych.
Członek Stowarzyszenia Elektryków Polskich (Prezes Koła w ramach Oddziału Warszawskiego SEP im. K. Szpotańskiego), Polskiego Klubu Kogeneracji KOGEN Polska (Członek Komisji Rewizyjnej), Komitetu Technicznego w Sektorze Elektrotechniki Polskiego Komitetu Normalizacyjnego, Sekretarz Rady Naukowej Dyscypliny Inżynieria Środowiska, Górnictwo i Energetyka Politechniki Warszawskiej.
Zastępca Dyrektora Pionu Projektowania ds. Geologii w Multiconsult Polska Sp. z o.o.
Zastępca Dyrektora Pionu Projektowania ds. Geologii w Multiconsult Polska Sp. z o.o.
Absolwent Wydziału Mechanicznego Politechniki Radomskiej - kierunek Mechanika i Budowa Maszyn (2001r.) oraz Wydziału Geologii i Górnictwa Politechniki Śląskiej w Gliwicach w specjalności geologia górnicza i poszukiwawcza (2016 r.).
Tytuł doktora nauk technicznych obronił w Instytucie Maszyn Przepływowych Polskiej Akadami Nauk w Gdańsku (2008r.).
Posiada stwierdzone kwalifikacje geologiczne potwierdzone uzyskanymi uprawnieniami kategorii III (złoża przynależności gruntowej), IV (wody termalne, mineralne, solanki), V (wody podziemne) i VII (geologia inżynierska).
Z geotermią związany od niemal 20 lat. Z dużymi sukcesami aplikuje o środki na realizacje inwestycji geotermalnych, zarówno z krajowych, jak i zagranicznych źródeł finansowania. Ekspert w zakresie studyjnych analiz inwestycji, w szczególności tych, związanych z odnawialnymi źródłami energii - geotermią. W zakresie geotermii jest autorem lub współautorem:
Projekty geotermalne realizuje kompleksowo, począwszy od studium wykonalności inwestycji geotermalnej, poprzez sporządzenie i zatwierdzenie projektu robót geologicznych oraz pozyskanie finansowania na wykonanie badawczego otworu geotermalnego oraz całej niezbędnej infrastruktury. Prowadzi nadzór nad wykonaniem otworów geotermalnych oraz po ich wykonaniu sporządza dokumentację wynikową, która jest niezbędna do uzyskania koncesji na eksploatację wody termalnej. Na podstawie rzeczywistych parametrów z otworów geotermalnych sporządza koncepcję funkcjonowania ciepłowni geotermalnej wraz z opracowaniem programu funkcjonalno-użytkowego. Kompleksowo opracowuje dokumentację środowiskową oraz wodnoprawną niezbędną do uzyskania koncesji na eksploatację wody termalnej. Sporządza plan ruchu zakładu eksploatującego kopalinę metodą otworów wiertniczych niezbędny do uruchomienia ciepłowni geotermalnej. Po uruchomieniu eksploatacji opracowuje technologię zatłaczania wód termalnych oraz rozwija technologie związane z utrzymaniem chłonności otworów zatłaczających.